OBОЈ ЧОВЕК ПРЕД 30 ГОДИНИ ОТИШОЛ ВО ШУМА: Живее во дрво, се лечи со вода и оган, а еве што вели за модерниот свет

Пред 30 години Мик Џоџ одлучил да го напушти модерниот свет, а нов дом нашол во природаата на полуостровот Олимпик.

Ова е приказна за човекот кој го нарекуваат големото стапало. Младоста ја поминал патувајќи низ Америка. Матурирал на средната школа Кубасаки, во Јапонија. Никогаш не студирал, но вели дека сака да чита книги.

Работел како механичар на големи бродови кога, како што вели, ги оставил кондурите, решил да оди бос и заминал во дивината.

Бегството во природата му донело „истражување на физички активности“, а со текот на годините вели му поминале и хроничните проблеми. Му поминала болката во грбот и нозете, а тврди и дека срцето му е во одлична состојба откако станал човек кој често се движел бос.

„Ме болат нозете. Имав искривени, деформирани стопала и нозе. Толку ме болеше што едвај одев, а секогаш одев и трчав за да се справам со стресот на модерниот живот, да најдам смисла. Отидов дома да си ги излечам нозете. Следејќи ги моите нозе, излегов од изолацијата на современиот свет и слетав на земја. Резултатите дојдоа брзо. Не само што ми се излечија нозете, болките во грбот, вратот и најдобро од сè, болката во срцето ми помина, веќе не бев во слепа трка, излегов од седечката, стресна состојба во таканаречениот обезбеден живот во современиот свет“, вели сликовито Мик Доџ.

Редовно вежба во природа. Наместо тегови и скапа опрема, тој користи камења и дрвја, често пешачи, па дури и ги учи студентите на својот начин на живот. Луѓето што ги среќава често му позајмуваат книга.

Ако книгата нема смисла, јас засадувам дрво за неа, а потоа ја користам како тоалетна хартија. Ако книгата е добра, јас засадувам дрво и ја давам книгата на некој друг“, вели Мик.

Мик живее во шупливо дрво и вели дека не му недостасува модерната цивилизација.

„Не ми недостига. Нема начин да се избега од тоа. Така, развив вежба за физичка кондиција за тоа како да влезам и да излезам од неа, да излезам од ѕидови, машини, електроника, социјална бучава некое време, да слетам назад во природниот тек на земјата, а потоа да се вратам. На една од моите долги тркачки потраги со голи стапала на висорамнините Олимп, добив лекција од планината. Тоа беше почеток на зимата. Падна снег и за малку ќе ги изгубев прстите на нозете. Немав чевли со мене. Одев 30 милји.

Ја исеков кожената јакна и направив комплет меки чизми за да ги заштитам стапалата. Тогаш сфатив дека е подобро да го сменам ставот и да се откажам од заветот за боси нозе. Тоа беше моќна лекција

Сепак, тој вели дека зимите во дивината не паѓаат толку тешко.

„Нема многу што не јадам. Јас сум сештојад, можам да јадам разновидна храна, што значи и дека научив како да станам колекционер. Меѓутоа, би налетал и на лос убиен од пума. Кога пумата ќе го убие лосот, целата шума доаѓа да јаде. Јас го направив истото. Често земам дивеч прегазен од автомобили. Многу луѓе се плашат од таква храна, а сепак јадат суво месо, а тоа не е ништо друго освен суво месо на сонце. Значи, она што го јадам во текот на една нормална недела се менува во зависност од тоа на кои три полиња ќе одам. Сепак, постои една многу „духовна“ храна која се обидов да ја чувам во моите тајни магацини – колаче со парчиња чоколадо. Баба ми ме привлече кон нив “, откри тој.

Кога ќе се разболи Мик вели дека има и постои опција за лечење, а тоа е со оган и вода.

Сфатив дека тогаш кога сум со луѓе од градот, ќе настинам или ќе добијам грип. Ќе се вратам во мојата шума да пијам вода и ќе го потопам целото тело во ледена вода. Постојат многу видови на печурки, билки итн. кои се користат за лекување.“, објаснува тој.

„Една од лекциите што ги научив од една од моите долги потраги во дивината беше да се ослободам од поларизацијата во современиот свет. Луѓето секогаш се обидуваат да ве стават во кутија. Барав што има смисла, што ми одговара и интеграцијата на дивината и питомата ми имаше смисла. Така, научив да го наоѓам и следам средниот пат, средниот начин. Не е лесно да се најде средина помеѓу современиот свет и Земјата од време на време.

Но, тоа е забавно и авантуристички“, вели Мик.

Тој му кажува на современиот човек „да излезе од неговата кутија за чевли и да оди низ живеалиштето, низ локалното подрачје“.

„Откако ќе го направите тоа, можеби ќе почнете да забележувате некои едноставни работи. Што ќе се случи кога ќе почнете да ги следите нозете? Немам поим, никој нема. Ја знам само мојата приказна.

Но, го знам и ова: сите ние сме раскажувачи, па се надевам дека луѓето ќе излезат од чевлите доволно долго за да ги почувствуваат спомените, да ја развијат практиката на закрепнување и да почнат да ја обновуваат својата прошетка на Земјата“, заклучи тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *